Az Egyesült Államok északkeleti régiójának négy államát együttesen New Englandnek nevezik, hiszen a brit telepesek itt alapították első városaikat. Közéjük tartozik Boston is, amelyet az amerikai függetlenség bölcsőjének tekintenek. Vöröstéglás házai, gázlámpás utcái és visszafogott hangulata azonnal elbűvöltek minket.
New York-i hetünk után a hétvégét Massachusetts fővárosában, Bostonban töltöttük.
Mialatt a parkban vártunk a szállásunkra való bejelentkezésre, egy kedélyes férfi ült mellénk. Pár szót váltottunk, megosztott velünk néhány tippet a városról, majd a "Welcome to Mass." köszöntéssel búcsúzott.
Boston sokkal nyugodtabb és kisebb, mint New York, mégis pezsgő nagyvárosi hangulatot áraszt. Az épületek inkább Európára emlékeztetnek, akárcsak az utcák organikus vonalvezetése. Itt található Amerika első földalattija, amelyet 1897-ben nyitottak meg, és ma is működik. Noha nem olyan gyors vagy kiterjedt, mint New York metróhálózata, közlekedésre tökéletesen megfelel.
Beacon Hill
Szállásunk Boston egyik legszebb negyedében, Beacon Hillen volt, ahonnan csupán néhány perces sétával elérhető a belváros. Az első esténken megkóstoltuk a város egyik gasztronómiai különlegességét, a lobster rollt, vagyis a homárszendvicset a Luke’s Lobster Downtown Crossing-i büféjében. New England-i módra hidegen, vajazott buciban, majonézzel tálalják.Szerintünk Beacon Hill a város leghangulatosabb környéke, hiszen az épületek, és sok helyen még a járda is a tipikus bostoni vörös téglából készült. Az utcákat mindig világító hagyományos gázlámpák világítják meg, és még eldugott kis utcákat is találni a dimbes-dombos környéken.
Itt található a Louisburg Square, középen egy kis privát parkkal, ami körül egyforma előkelő sorházak állnak.
Néhány lépésre innen fekszik Boston egyik leghíresebb utcája, az Acorn Street, amely valaha a cselédség lakhelyéül szolgált.
A vele párhuzamosan futó Chestnut Street gazdag házainak kiszolgálására épült hátsó épületeinek erre az utcácskára van kijáratuk.
A Charles Street a negyed főutcája. Gyönyörű kis üzletek, delikáteszek, kávézók és éttermek vannak ezen az utcán.
Boston Common és Public Garden
A város két nagy parkját egy utca választja el egymástól. Mindegyikben kellemes sétát tenni, hiszen kis tavak, aranyos szobrok és állandó emberforgatag jellemzi őket. A Public Gardenben áll George Washington szobra, ahonnan szép kilátás nyílik Boston belvárosára.
Back Bay
A Charles-folyó lapos déli partján fekvő városnegyed két főutcája a Commonwealth sugárút és a Newbury Street. Előbbit széles sétány, és előkelő házak jellemzik, míg a Newbury Streeten előkelő divatüzletek sorakoznak.
Mi a Copley Square-ig sétáltunk ki, itt található ugyanis a város legmagasabb épülete a John Hancock Tower, mellette pedig a Trinity Church, és a Boston Public Library főépülete is. A templom üvegablakairól híres. A könyvtár egy régi és egy új épületből áll, mindkettő ingyenesen látogatható, és előbbiben található a híres Bates olvasóterem.
Freedom Trail
Az amerikai függetlenség gondolata és első megmozdulásai Bostonból indultak. Ezen események helyszíneit ma az ún. Szabadság Ösvényén járhatjuk be (Freedom Trail). Az út gyalog néhány óra alatt teljesíthető.
Massachusetts State House és Boston Common
Massachusetts állam parlamentje a város legmagasabb dombján áll; alapköveit pedig 1795-ben amerikai patrióták, például Samuel Adams és Paul Revere tették le. A Boston Common park az épület alatti lejtőn fekszik, és Amerika legrégebbi közparkja.
Park Street Church
Aranyos templom a Boston Common park sarkán. Itt fogalmazták meg először nyilvánosan az amerikai függetlenség gondolatát, de puskaporraktárként is funkcionált.
Granary Burying Ground
A templom mögött található temető egyiptomi kapui mögött nyugszanak a függetlenségi háború első áldozatai, valamint annak leghíresebb alakjai.
Old City Hall, Old Corner Book Store és Old South Meeting House
A rövid School Street mentén több fontos épület is áll, mint például az eredetileg anglikán templom a King’s Chapel. Ezt követi az Old City Hall épülete, ahol ma Benjamin Franklin bronzszobra áll, valamint itt volt az ország első nyilvános iskolája. A School St és a Washington St sarkán álló épület az Old Corner Book Store, ahol a függetlenségi háború során pamfleteket nyomtattak. Ma egy mexikói gyorsétterem üzemel benne. A kis tér másik sarkán pedig az Old South Meeting House impozáns épülete áll, ahol fontos gyűléseket tartottak.
Old State House
A belváros felé közeledve modern felhőkarcolók közé beékelődve találjuk a koloniális stílusú épületet, ami a függetlenség előtti Massachusetts központja volt.1776-ban, erkélyéről olvasták fel először a bosztoniaknak a Függetlenségi Nyilatkozatot. Ugyancsak itt található a Bostoni Mészárlás emlékműve, ami egy földön lévő dombormű. Ez volt az első erőszakos esemény a brit katonaság és a bosztoni függetlenségi mozgalom között.
Faneuil Hall és Quincy Market
Boston főterén a modern városházával szemben áll Samuel Adams bronzszobra és a Fanueil Hall hangulatos épülete. Ma látogatóközpontként üzemel az eredetileg népgyűléseknek otthont adó, 1740-ből származó épület. A földszinten és az alagsorban tanulságos kiállítás látogatható az amerikai rabszolga-kereskedelemről.
A téren található a Samuel Adams Taproom söröző. A helyi sörfőzde élen járt a kézműves sörök népszerűsítésében, és modern hangulatú sörözőjükben számos különleges italukat kínálják csapról. Az egyik kedvencünk a Boston Brick Red vörös ale volt.
Ugyancsak itt áll a hatalmas Quincy Market épülete. Ma elsősorban büfék és éttermek találhatóak az épületben, de ajándékárusok is vannak itt. Sajnos a tömegturizmusra jellemző a hangulat.
Nem messze innen található a Boston Public Market, ami sokkal autentikusabb piac. Mi itt kipróbáltuk a helyi levest. A New England Clam Chowder rákból és kagylóból készülő krémes halleves.
North End
A Freedom Trail a város északi részén folytatódik, ahol ma az olasz negyed is található.Itt olyan híres vendéglátóhelyeket találunk, mint a Pauli’s lobster rollt kínáló büfé, vagy a Neptune Oyster tengergyümölcsei étterem. A Polcari’s Coffee delikátesz, míg a Caffè Paradiso olasz kávézó. Valamint itt van a város állítólag legjobb pizzáját készítő Regina Pizzeria is.
Ha a szicíliai cannolo bostoni változatát szeretnénk kipróbálni akkor a Mike’s Pastry felé kell vennünk az irányt. A környéken mindenki kis fehér dobozokkal sétál, hiszen a hely csak elvitelre kínál süteményeket, és a specialitásukat, cannolót.Mi egy klasszikus és egy pisztáciás változatot vettünk a ricottával gazdagon töltött rolóból. Kicsit nagyobb, kicsit édesebb és kicsit talán kevésbé roppanós mint az eredeti, de kiváló desszert.
A negyedben található Paul Revere forradalmár faszerkezetű szülőháza (Paul Revere House), valamint az Old North Church templom, aminek kecses tornya a Paul Revere Mall parkocska és a Copps Hill Burying Ground temető fölé emelkedik.
Charlestown
Átkelve folyón megérkezünk Boston Charlestown negyedébe. A kikötőben találjuk az USA legöregebb hivatalosan ma is szolgálatban lévő hadihajóját a USS Constitutiont. A hajó szövetségi területen horgonyoz, így csak útlevéllel mehetünk be a kis Nemzeti Parknak számító részre. Korabeli állapotát hűen megőrizték, így megismerhetjük milyen volt évszázadokkal ezelőtt a hajós élet. A látogatás ingyenes.
A negyed legmagasabb dombján áll a Freedom Trail utolsó állomása, a Bunker Hill Monument. Egy több mint 60 méter magas gránit obeliszk állít emléket az itt történt 1775-ös jelentős csatának. 294 lépcső vezet fel az obeliszk tetejére, ahol apró nyílásokon láthatunk ki a négy égtáj felé. Mi épp kicsivel naplemente előtt értünk fel, így a város látképe csodálatos színekbe öltözött.
Bostoni belváros és kikötő
A város a Charles-folyó torkolatánál fekszik, ahol a kikötőben szép sétát lehet tenni. Mi a Long Wharftól dél felé sétáltunk.A James Hook & Co büfében lobster rollt ettünk, ezúttal pirított buciban.
Innen nem messze található a Boston Tea Part Ships & Museum, ahol a híres Bostoni Teadélutánról tudhatunk meg információkat.
Cambridge és a Harvard Egyetem
A világ egyik leghíresebb egyeteme Cambridge-ben, egy Boston melletti kisvárosban található. A két város teljesen összeépült, és még a bostoni metró is kimegy a Harvardig. Az egyetem központi kampusza Harvard Yard néven ismert, ahol az egyetem legrégebbi épületei állnak. Itt található John Harvard szobra is, akit alapítóként ismerünk, noha ténylegesen nem ő hozta létre az egyetemet. Nem is akkor, amilyen dátum a szobron áll, sőt a szobor sem őt mintázza, hanem egy harvardi diákot. Ez az három hazugság, amit a Harvard eltűr, hiszen mottójuk “Veritas”, vagyis igazság.
Sokfelé találunk a városban egyetemi épületeket, különösen a központban, így itt érdemes egy sétát tenni. Ingyenes látogatható az egyetem művészeti múzeuma a Harvard Art Museum, ahol Moholy-Nagy művek is ki vannak állítva.Cambridge-ben van továbbá a híres Harvard Book Store könyvesbolt, valamint számos kávézó és étterem is. Mi a Boston Burger Company helyi éttermében burgereztünk és a Faro Caféban kávéztunk.
Bostoni múzeumok
Több múzeumot is találunk a városban. A kikötőben áll a kortárs művészeti múzeum az Institute of Contemporary Art. Az Isabella Stewart Gardner Museum épülete velencei palotára emlékeztet, míg a Museum of Fine Arts hatalmas állandó gyűjteménnyel rendelkezik az ókori Egyiptomtól napjainkig. Az Észak-Amerikai gyűjteményen keresztül jobban megismerhetjük a gyarmati világ esztétikáját.
Boston hangulatos, vöröstéglás lakónegyedeiben sétálni, belvárosának tornyai között nézelődni, és a Nem England-i homártekercset kipróbálni nagyszerű élmény. Érdekes megismerni az amerikai függetlenség kezdeteit, valamint a gyarmati korszak különböző aspektusait. A város igazi különlegesség, gyalogosan is jól felfedezhető, néhány napos utazásra kiváló választás.